Hof van Seghwaert
Categorie Kleine Landschapselementen
Ronde 2018/2019
Bedrag € 1.000,-
De boomgaard die wij beheren is oud, veel bomen zijn al ouder dan 50 jaar. Doordat de boomgaard verwaarloosd is geweest hebben wij de afgelopen vier jaar veel werk gestoken in het weer in vorm krijgen van de bomen. Naast snoeien is ook bodem en bemesting erg belangrijk. Daarom hebben we in de afgelopen twee jaar hebben de “Doe het zelf” voucher gebruikt voor de inhuur van een fruitexpert die ons snoei- en onderhoud tips geeft en voor de aanschaf van bemesting.
De conditie van de meeste bomen is zichtbaar vooruit gegaan met als gevolg een record-opbrengst aan peren in september 2018. Een deel van de bomen (de oudste van het ras Doyenné du Comice) stond er in 2018 echter niet zo florissant bij, met weinig groei en weinig perendracht. In 2019 willen we samen met de expert kijken hoe we dit kunnen oplossen.
De komende winter is een snoeicursus weer nodig, zowel voor de nieuwe vrijwilligers als ook als opfriscursus voor de bestaande vrijwilligers. Bovendien vragen de bomen komend jaar weer een iets andere aanpak omdat we inmiddels naar een ‘normalere’ onderhoudssituatie gaan na jarenlange verwaarlozing gevolgd door het weer in vorm/model krijgen van de bomen.
Uitvoering:
Vanaf december 2018 zijn we begonnen met de snoei van de perenbomen (ca. 550 st.). Eerst hebben we een (opfris)cursus gekregen van de fruitbomenexpert Dirk van Ommeren over hoe je moet snoeien. Ca. 25 vrijwilligers hebben de cursus gevolgd. Ook enkele vrijwilligers van andere vrijwilligersinitiatieven die fruitbomen hebben de cursus gevolgd. Daarna zijn de praktijk in gegaan, en hebben we alle bomen in ca. vier zaterdagen (plus ook nog door de week) gesnoeid.
In het vroege voorjaar zijn de bomen bemest met patentkali en compost, en zijn diverse bomen die scheef stonden weer rechtgezet met een boompaal.
Er hebben enkele nieuwe mensen meegedaan aan de snoeicursus en het snoeien, van wie er twee zijn blijven ‘hangen’ als vrijwilliger.